Littelfuse 0KLQ01.6T
0KLQ01.6T picture photo
Mfg. Part Number
0KLQ01.6T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE T/D MIDGET 1.6A 600V
Datasheet Download
0KLQ01.6T.pdf
Availability of 0KLQ01.6T
QUANTITY
0KLQ01.6T Order Process
Ship out your order
Specifications of 0KLQ01.6T
Internal Part NumberEIS-0KLQ01.6T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesKLQ
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC
Current1.6A
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.406" Dia x 1.375" L (10.31mm x 34.93mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0KLQ01.6T
Related Links0KLQ, 0KLQ01.6T Datasheet, Littelfuse Distributor
0KLQ01.6T Details Description
Related parts for 0KLQ01.6T
COUNTER LCD 6 CHAR 9-64V T/H datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
UDP SIM3L1XX MCU CARD W/LCD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 14PIN SLD CUP datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 20.1VC P600 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SINGLE BIDIRECTIONAL PROTECTOR datasheet.pdf
TVS DIODE 408VWM 658VC SMCJ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 4700 PF 10% 630VDC datasheet.pdf
CAP 6.3VDC 330UF 25 MOHM datasheet.pdf
CAP 560 UF 20% 10 V datasheet.pdf