Littelfuse 0LDC650.X
0LDC650.X picture photo
Mfg. Part Number
0LDC650.X
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE CLASS L 650A 600VAC/DC
Datasheet Download
0LDC650.X.pdf
Availability of 0LDC650.X
QUANTITY
0LDC650.X Order Process
Ship out your order
Specifications of 0LDC650.X
Internal Part NumberEIS-0LDC650.X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® LDC
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 600VDC
Current650A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension2.500" Dia x 3.752" L (63.50mm x 95.30mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0LDC650.X
Related Links0LDC, 0LDC650.X Datasheet, Littelfuse Distributor
0LDC650.X Details Description
Related parts for 0LDC650.X
IDC CABLE- AKN50A/ AE50M / AKN50 datasheet.pdf
IC 2DVR/2RCVR RS232 5V 16-DIP datasheet.pdf
IGBT 1200V 75A 329W SOT227 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3.1A 25 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
ANT SECTOR 18DB VPOL NFEM datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 168VC DO215AB datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.5% 0.3W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf