| Internal Part Number | EIS-0LGR01.5V | |
| Standard Package | 5 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Series | LGR | |
| Fuse Type | Fast Acting | |
| Voltage - Rated | 300VAC | |
| Current | 1.5A | |
| Package / Case | In-Line | |
| Size / Dimension | 0.610" Dia x 1.820" L (15.49mm x 46.23mm) | |