| Internal Part Number | EIS-0LGR015.H | |
| Product Training Modules | Fuseology - Introduction to Fuses | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Series | LGR | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Voltage - Rated | 300VAC | |
| Current | 15A | |
| Package / Case | Cartridge, Non-Standard | |
| Size / Dimension | 0.610" Dia x 1.820" L (15.49mm x 46.23mm) | |