Littelfuse 0LKN050.S
0LKN050.S picture photo
Mfg. Part Number
0LKN050.S
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE LINKS FOR RLN 250V 50A
Datasheet Download
0LKN050.S.pdf
Availability of 0LKN050.S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0LKN050.S Order Process
Ship out your order
Specifications of 0LKN050.S
Internal Part NumberEIS-0LKN050.S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLKN
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated250VAC
Current50A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.811" Dia x 3.000" L (20.60mm x 76.20mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0LKN050.S
Related Links0LKN, 0LKN050.S Datasheet, Littelfuse Distributor
0LKN050.S Details Description
Related parts for 0LKN050.S
CONN HEADER VERT 14POS .100 GOLD datasheet.pdf
LABEL S LAM DM POLY SLV 1.5X.75" datasheet.pdf
IC 1.3U DSP/UC AUDIO CODEC 32QFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 0.2A VMT3 datasheet.pdf
RES 402 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 8POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf