Littelfuse 0LKN110.V
0LKN110.V picture photo
Mfg. Part Number
0LKN110.V
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE LINKS FOR RLN 250V 110A
Datasheet Download
0LKN110.V.pdf
Availability of 0LKN110.V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0LKN110.V Order Process
Ship out your order
Specifications of 0LKN110.V
Internal Part NumberEIS-0LKN110.V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLKN
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated250VAC
Current110A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension1.563" Dia x 4.378" L (39.70mm x 111.20mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0LKN110.V
Related Links0LKN, 0LKN110.V Datasheet, Littelfuse Distributor
0LKN110.V Details Description
Related parts for 0LKN110.V
IC DAS 8CH 12BIT T/H LP 20-DIP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 0.316 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC MCU 8051 4KB QFN20 datasheet.pdf
FEP WIRE 20AWG GR 500' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf