Littelfuse 0LKS035.S
0LKS035.S picture photo
Mfg. Part Number
0LKS035.S
Brief Description
FUSE LINKS FOR RLS 600V 35A
Datasheet Download
0LKS035.S.pdf
Availability of 0LKS035.S
QUANTITY
0LKS035.S Order Process
Ship out your order
Specifications of 0LKS035.S
Internal Part NumberEIS-0LKS035.S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLKS
Fuse Type-
Voltage - Rated600VAC
Current35A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension1.063" Dia x 4.248" L (27.00mm x 107.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0LKS035.S
Related Links0LKS, 0LKS035.S Datasheet, Littelfuse Distributor
0LKS035.S Details Description
Related parts for 0LKS035.S
DIODE ZENER 8.2V 400MW SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
HEADER 5 POS R/A SIP PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-9VOUT SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 40POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
UNDR VLTGE RLY, 11-PIN, 24VDC datasheet.pdf
OSC XO 4.9152MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf