Littelfuse 0LKS400.V
0LKS400.V picture photo
Mfg. Part Number
0LKS400.V
Brief Description
FUSE LINKS FOR RLS 600V 400A
Datasheet Download
0LKS400.V.pdf
Availability of 0LKS400.V
QUANTITY
0LKS400.V Order Process
Ship out your order
Specifications of 0LKS400.V
Internal Part NumberEIS-0LKS400.V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLKS
Fuse Type-
Voltage - Rated600VAC
Current400A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension2.594" Dia x 7.878" L (65.90mm x 200.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0LKS400.V
Related Links0LKS, 0LKS400.V Datasheet, Littelfuse Distributor
0LKS400.V Details Description
Related parts for 0LKS400.V
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.00MM 2POS OR datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 8.66 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
FBS20-4GY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 3W datasheet.pdf