Littelfuse 0LMF01.6H
0LMF01.6H picture photo
Mfg. Part Number
0LMF01.6H
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE INLINE TIME DELAY 300V 1.6A
Datasheet Download
0LMF01.6H.pdf
Availability of 0LMF01.6H
QUANTITY
0LMF01.6H Order Process
Ship out your order
Specifications of 0LMF01.6H
Internal Part NumberEIS-0LMF01.6H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLMF
Fuse TypeCartridge
Voltage - Rated300VAC
Current1.6A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.610" Dia x 1.820" L (15.49mm x 46.23mm)
Mounting TypeHolder
Color*
Operating Temperature-
Melting I²t*
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0LMF01.6H
Related Links0LMF, 0LMF01.6H Datasheet, Littelfuse Distributor
0LMF01.6H Details Description
Related parts for 0LMF01.6H
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 8.66KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 604 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR INVRT 94/2POS STR datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 10-UMAX datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 20% 2312 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.7A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 500W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
KIT CQM II 3-5K SC 30MM datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf