Littelfuse 0MEG100.X
0MEG100.X picture photo
Mfg. Part Number
0MEG100.X
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE AUTO 100A 32VAC/VDC
Datasheet Download
0MEG100.X.pdf
Availability of 0MEG100.X
QUANTITY
0MEG100.X Order Process
Ship out your order
Specifications of 0MEG100.X
Internal Part NumberEIS-0MEG100.X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMEGA®
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating100A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeSlow
Package / CaseAuto Link
Mounting TypeBolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-
ColorYellow
Size / Dimension1.149" L x 0.770" W x 0.390" H (29.20mm x 19.50mm x 9.90mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0MEG100.X
Related Links0MEG, 0MEG100.X Datasheet, Littelfuse Distributor
0MEG100.X Details Description
Related parts for 0MEG100.X
FUSE HOLDER CART 32V 20A IN LINE datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RECEPT 16POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
LED GRN/YLW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE GENERAL EMC 160A datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 31 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf