Littelfuse 0MEG200.XP
0MEG200.XP picture photo
Mfg. Part Number
0MEG200.XP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE AUTO 200A 32VAC/VDC
Datasheet Download
0MEG200.XP.pdf
Availability of 0MEG200.XP
QUANTITY
0MEG200.XP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0MEG200.XP
Internal Part NumberEIS-0MEG200.XP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMEGA®
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating200A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeSlow
Package / CaseAuto Link
Mounting TypeBolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-
ColorBlue
Size / Dimension1.149" L x 0.770" W x 0.390" H (29.20mm x 19.50mm x 9.90mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0MEG200.XP
Related Links0MEG2, 0MEG200.XP Datasheet, Littelfuse Distributor
0MEG200.XP Details Description
Related parts for 0MEG200.XP
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TRUTHERM HDWR MONITOR 48-LLP datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 4POS 35DEG T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 10% 16V RADIAL datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 RW SN/PB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
STANDARD RACK - 84 HIGH 2134MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf