Littelfuse 0MID050.XP
0MID050.XP picture photo
Mfg. Part Number
0MID050.XP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE AUTOMOTIVE 50A 32VAC/VDC
Datasheet Download
0MID050.XP.pdf
Availability of 0MID050.XP
QUANTITY
0MID050.XP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0MID050.XP
Internal Part NumberEIS-0MID050.XP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMIDI®
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating50A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeSlow
Package / CaseAuto Link
Mounting TypeBolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.630" Dia x 0.394" W (16.00mm x 10.00mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0MID050.XP
Related Links0MID0, 0MID050.XP Datasheet, Littelfuse Distributor
0MID050.XP Details Description
Related parts for 0MID050.XP
IC DUAL EIA-232 DRVR/RCVR 16SOIC datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS PCB GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf
MICRO 31C P 3" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
250 MM AC CENTRIFUGAL FAN datasheet.pdf