Bel Fuse Inc. 0RLC-25T240G
0RLC-25T240G picture photo
Mfg. Part Number
0RLC-25T240G
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 24V 30W
Datasheet Download
0RLC-25T240G.pdf
Availability of 0RLC-25T240G
QUANTITY
0RLC-25T240G Order Process
Ship out your order
Specifications of 0RLC-25T240G
Internal Part NumberEIS-0RLC-25T240G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
Series0RLC-25T
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.44" H (50.8mm x 25.4mm x 11.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0RLC-25T240G
Related Links0RLC-2, 0RLC-25T240G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
0RLC-25T240G Details Description
Related parts for 0RLC-25T240G
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 WW datasheet.pdf
RES SMD 1.13 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 25POS PIN 36" WIRE datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN SOCKET 28POS 28AWG LAMINATE datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 17POS HL LOW P datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf