Littelfuse 0RLN175.X
0RLN175.X picture photo
Mfg. Part Number
0RLN175.X
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE RENEWABLE CLASS H 175A 250V
Datasheet Download
0RLN175.X.pdf
Availability of 0RLN175.X
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0RLN175.X Order Process
Ship out your order
Specifications of 0RLN175.X
Internal Part NumberEIS-0RLN175.X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesRLN
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated250VAC
Current175A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension1.563" Dia x 4.378" L (39.70mm x 111.20mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0RLN175.X
Related Links0RLN, 0RLN175.X Datasheet, Littelfuse Distributor
0RLN175.X Details Description
Related parts for 0RLN175.X
TERM BLOCK HDR 30POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.8KV 63A TO247AD datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.007 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 4A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 5A 35 MOHM TH datasheet.pdf
M12 4W SUS CONN 20M STRAIGHT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf