| Internal Part Number | EIS-0RQB-C0U120G | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Vendor undefined / Vendor undefined | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 15 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | 0RQB-C0U | |
| Packaging | Tray | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 18V | |
| Voltage - Input (Max) | 75V | |
| Voltage - Output 1 | 12V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 8.35A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 100W | |
| Voltage - Isolation | 2kV (2000V) | |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 8-DIP Module, 1/4 Brick | |
| Size / Dimension | 2.30" L x 1.45" W x 0.40" H (58.4mm x 36.8mm x 10.0mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 91% | |
| Power (Watts) - Max | 100W | |