Littelfuse 0SLC012.T
0SLC012.T picture photo
Mfg. Part Number
0SLC012.T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 12A 600VAC 170VDC
Datasheet Download
0SLC012.T.pdf
Availability of 0SLC012.T
QUANTITY
0SLC012.T Order Process
Ship out your order
Specifications of 0SLC012.T
Internal Part NumberEIS-0SLC012.T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-GARD® SLC
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Voltage - Rated600VAC, 170VDC
Current12A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.406" Dia x 1.311" L (10.30mm x 33.30mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0SLC012.T
Related Links0SLC, 0SLC012.T Datasheet, Littelfuse Distributor
0SLC012.T Details Description
Related parts for 0SLC012.T
IC LED Driver Linear Analog, PWM Dimming 24.5mA Backlight 10-WSON (3x3) datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 16-SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56TSSOP datasheet.pdf
IC COMPANDOR 2CHAN GAIN 20-DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 85V 152A TO-220 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 120V datasheet.pdf
RF MODULE 802.15.4 UFL SN55 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 1MM DL AU SMD datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 700MA 90 MOHM SMD datasheet.pdf