Littelfuse 0SPF010.H
0SPF010.H picture photo
Mfg. Part Number
0SPF010.H
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
1000 VDC 10 AMP MIDGET FUSE
Datasheet Download
0SPF010.H.pdf
Availability of 0SPF010.H
QUANTITY
0SPF010.H Order Process
Ship out your order
Specifications of 0SPF010.H
Internal Part NumberEIS-0SPF010.H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesSPF
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated1000VDC (1kV)
Current10A
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t395.556
DC Cold Resistance0.0125 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0SPF010.H
Related Links0SPF, 0SPF010.H Datasheet, Littelfuse Distributor
0SPF010.H Details Description
Related parts for 0SPF010.H
VARISTOR 7.1V 40A 0805 datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
L-N-L KIT 2X4 W/O PV'S datasheet.pdf
LI2000 THERM TAPE 640X320X0.25MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf
RES 5.2M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 21POS 1MM 6" datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 150W datasheet.pdf