Littelfuse 0TLS035.TXLB
0TLS035.TXLB picture photo
Mfg. Part Number
0TLS035.TXLB
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE F/A TLE-GRD 35A 170VDC BOLT
Datasheet Download
0TLS035.TXLB.pdf
Availability of 0TLS035.TXLB
QUANTITY
0TLS035.TXLB Order Process
Ship out your order
Specifications of 0TLS035.TXLB
Internal Part NumberEIS-0TLS035.TXLB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesTLS
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated170VDC
Current35A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension0.563" Dia x 1.580" L (14.30mm x 40.13mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0TLS035.TXLB
Related Links0TLS03, 0TLS035.TXLB Datasheet, Littelfuse Distributor
0TLS035.TXLB Details Description
Related parts for 0TLS035.TXLB
LED 5MM RELAMPABL RED BLINK PCMT datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH QUAD 1X2 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf