Littelfuse 0TLS060.TXL
0TLS060.TXL picture photo
Mfg. Part Number
0TLS060.TXL
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE F/A TLE-GRD 60A 170VDC PC M
Datasheet Download
0TLS060.TXL.pdf
Availability of 0TLS060.TXL
QUANTITY
0TLS060.TXL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0TLS060.TXL
Internal Part NumberEIS-0TLS060.TXL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesTLS
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated170VDC
Current60A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension0.563" Dia x 1.740" L (14.30mm x 44.20mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0TLS060.TXL
Related Links0TLS0, 0TLS060.TXL Datasheet, Littelfuse Distributor
0TLS060.TXL Details Description
Related parts for 0TLS060.TXL
CONN RECEPT 4 POS GOLD BLK PCB datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 22W STER 17SIL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG ADJ 2.1A SOT23 datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 4.1A/3A 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 51 OHM 14DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf