Littelfuse 0TOO020.Z
0TOO020.Z picture photo
Mfg. Part Number
0TOO020.Z
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 20A 125VAC EDISON SLOW
Datasheet Download
0TOO020.Z.pdf
Availability of 0TOO020.Z
QUANTITY
0TOO020.Z Order Process
Ship out your order
Specifications of 0TOO020.Z
Internal Part NumberEIS-0TOO020.Z
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesTOO
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated125VAC
Current20A
Package / CaseEdison Plug
Size / Dimension-
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0TOO020.Z
Related Links0TOO, 0TOO020.Z Datasheet, Littelfuse Distributor
0TOO020.Z Details Description
Related parts for 0TOO020.Z
CONN RCPT 5POS QUAD 20AWG MTA156 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 500V 1111 datasheet.pdf
LASER DIODE MOD 780NM datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
MOSFET N CH 55V 110A TO-220 datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.100" 8POS datasheet.pdf
EVAL KIT AM335X SITARA DIVA datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 105A datasheet.pdf