Bel Fuse Inc. 0ZCA0050FF2G
0ZCA0050FF2G picture photo
Mfg. Part Number
0ZCA0050FF2G
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESTTBLE 0.50A 8V CHIP 1206
Datasheet Download
0ZCA0050FF2G.pdf
Availability of 0ZCA0050FF2G
QUANTITY
0ZCA0050FF2G Order Process
Ship out your order
Specifications of 0ZCA0050FF2G
Internal Part NumberEIS-0ZCA0050FF2G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLPTC Series EOL 08/Oct/2015
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
Series0ZCA
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max8V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Current - Trip (It)1A
R Min/Max0.150 ~ 0.700 Ohm
Time to Trip0.1s
Package / Case1206 (3216 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0ZCA0050FF2G
Related Links0ZCA00, 0ZCA0050FF2G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
0ZCA0050FF2G Details Description
Related parts for 0ZCA0050FF2G
IC DAC 16BIT 50MSPS 28SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 15.9MHZ RRO 8LFCSP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 36POS TIN datasheet.pdf