Bel Fuse Inc. 0ZCG0160AF2C
0ZCG0160AF2C picture photo
Mfg. Part Number
0ZCG0160AF2C
Brief Description
PTC RESTTBLE 1.60A 12V CHIP 1812
Datasheet Download
0ZCG0160AF2C.pdf
Availability of 0ZCG0160AF2C
QUANTITY
0ZCG0160AF2C Order Process
Ship out your order
Specifications of 0ZCG0160AF2C
Internal Part NumberEIS-0ZCG0160AF2C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSMT Low Profile PTC Resettable Fuses
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
Series0ZCG
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max12V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)1.6A
Current - Trip (It)3.2A
R Min/Max0.030 ~ 0.100 Ohm
Time to Trip1s
Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0ZCG0160AF2C
Related Links0ZCG01, 0ZCG0160AF2C Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
0ZCG0160AF2C Details Description
Related parts for 0ZCG0160AF2C
HEATSINK CPU 28MM SQ BLK W/TAPE datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO CM 14SOIC datasheet.pdf
IC VOLT MON DUAL SUP/SW 14-SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 23POS SNGL .137 PCB datasheet.pdf
IC CHARGER/CTLR/LDO REG 40-TQFN datasheet.pdf
RES 19.3 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
3GPP LTE TURBO ENCODER IP CORE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR datasheet.pdf
PLUG MODULE CARD MT V66.1 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf