Bel Fuse Inc. 0ZRC0185FF2B
0ZRC0185FF2B picture photo
Mfg. Part Number
0ZRC0185FF2B
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE 90V 1.85A RADIAL
Datasheet Download
0ZRC0185FF2B.pdf
Availability of 0ZRC0185FF2B
QUANTITY
0ZRC0185FF2B Order Process
Ship out your order
Specifications of 0ZRC0185FF2B
Internal Part NumberEIS-0ZRC0185FF2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
Series0ZRC
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max90V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.85A
Current - Trip (It)3.7A
R Min/Max0.080 ~ 0.144 Ohm
Time to Trip12.6s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0ZRC0185FF2B
Related Links0ZRC01, 0ZRC0185FF2B Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
0ZRC0185FF2B Details Description
Related parts for 0ZRC0185FF2B
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 38TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH UNITS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf