Bel Fuse Inc. 0ZRC0185FF2B
0ZRC0185FF2B picture photo
Mfg. Part Number
0ZRC0185FF2B
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE 90V 1.85A RADIAL
Datasheet Download
0ZRC0185FF2B.pdf
Availability of 0ZRC0185FF2B
QUANTITY
0ZRC0185FF2B Order Process
Ship out your order
Specifications of 0ZRC0185FF2B
Internal Part NumberEIS-0ZRC0185FF2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
Series0ZRC
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max90V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.85A
Current - Trip (It)3.7A
R Min/Max0.080 ~ 0.144 Ohm
Time to Trip12.6s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0ZRC0185FF2B
Related Links0ZRC01, 0ZRC0185FF2B Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
0ZRC0185FF2B Details Description
Related parts for 0ZRC0185FF2B
IC DRVR LATCH 8BIT PAR IN 22DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
DIODE TUNING 30V 20MA SCD-80 datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 25.8VC DO204AC datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
DIRECT MOUNT CARD EDGE CONN., datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CIR 7C 7#12 SKT RECP datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf