| Internal Part Number | EIS-0ZRE0012FF1C | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | PTC Resettable Fuses | |
| Series | 0ZRE | |
| Packaging | Bulk | |
| Voltage - Max | 240V | |
| Current - Max | 1.2A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 120mA | |
| Current - Trip (It) | 300mA | |
| R Min/Max | 3.000 ~ 6.500 Ohm | |