Parlex Corp. 1.00MM-28-6-B-SH2-G1
1.00MM-28-6-B-SH2-G1 picture photo
Mfg. Part Number
1.00MM-28-6-B-SH2-G1
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE 1MM 28POS 6" FLATFLEX SHLD
Datasheet Download
1.00MM-28-6-B-SH2-G1.pdf
Availability of 1.00MM-28-6-B-SH2-G1
QUANTITY
1.00MM-28-6-B-SH2-G1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.00MM-28-6-B-SH2-G1
Internal Part NumberEIS-1.00MM-28-6-B-SH2-G1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors28
Pitch0.039" (1.00mm)
Length6.00" (152.40mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on Both Sides, Backers Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.00MM-28-6-B-SH2-G1
Related Links1.00MM-28-, 1.00MM-28-6-B-SH2-G1 Datasheet, Parlex Corp. Distributor
1.00MM-28-6-B-SH2-G1 Details Description
Related parts for 1.00MM-28-6-B-SH2-G1
RES 0.05 OHM 3W 1% 4SIP datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP14S/AE14M/CDP14S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC FPGA 89 I/O 144TQFP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
GUARD FRONT datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SGL-END R/A FMAL 12POS 6' datasheet.pdf
CABLE PLATE 1" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 110PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf