Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE100CAHE3/54
1.5KE100CAHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE100CAHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 85.5VWM 137VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE100CAHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE100CAHE3/54
QUANTITY
1.5KE100CAHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE100CAHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE100CAHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85.5V
Voltage - Breakdown (Min)95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE100CAHE3/54
Related Links1.5KE100, 1.5KE100CAHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE100CAHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE100CAHE3/54
MEMORY CARD FLASH 128GB datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 30POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER W/SWEEPER 40-QFN datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL 20POS 4" CBL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf