Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE100CHE3/73
1.5KE100CHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE100CHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 81VWM 144VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE100CHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE100CHE3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE100CHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE100CHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE100CHE3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)81V
Voltage - Breakdown (Min)90V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp144V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE100CHE3/73
Related Links1.5KE10, 1.5KE100CHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE100CHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE100CHE3/73
CONN HEADER 4POS 1.5MM R/A SMD datasheet.pdf
SSD 48GB SCSI datasheet.pdf
VHDCI 0.8MM RA REC 68CKT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
4R RARECSTB GEN MNT 0GP datasheet.pdf
IC FPGA 586 I/O 896FBGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf