Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE10A-E3/54
1.5KE10A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE10A-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE10A-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE10A-E3/54
QUANTITY
1.5KE10A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE10A-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE10A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.55V
Voltage - Breakdown (Min)9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)103A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE10A-E3/54
Related Links1.5KE10, 1.5KE10A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE10A-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE10A-E3/54
IC CONTROLLER HOTSWAP NEG 10MSOP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 14POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 1A SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 3.57KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 60 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6.5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Header 32 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.0036UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf