Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE10A-E3/73
1.5KE10A-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE10A-E3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE10A-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE10A-E3/73
QUANTITY
1.5KE10A-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE10A-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE10A-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.55V
Voltage - Breakdown (Min)9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)103A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE10A-E3/73
Related Links1.5KE10, 1.5KE10A-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE10A-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE10A-E3/73
CAP CER 20PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 3% 0603 datasheet.pdf
WIRE SADDLE-LOCKING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .156 STR TIN datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 680 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 87.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A S288 datasheet.pdf