Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE10AHE3/73
1.5KE10AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE10AHE3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE10AHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE10AHE3/73
QUANTITY
1.5KE10AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE10AHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE10AHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.55V
Voltage - Breakdown (Min)9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)103A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE10AHE3/73
Related Links1.5KE10, 1.5KE10AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE10AHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE10AHE3/73
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LM2594APDBCKG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 75K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 62.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
RP BKAC2 PLUG datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf