ON Semiconductor 1.5KE10ARL4G
1.5KE10ARL4G picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE10ARL4G
Brief Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE10ARL4G.pdf
Availability of 1.5KE10ARL4G
QUANTITY
1.5KE10ARL4G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE10ARL4G
Internal Part NumberEIS-1.5KE10ARL4G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 14/Aug/2008
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesMosorb™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.55V
Voltage - Breakdown (Min)9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AD, Axial
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE10ARL4G
Related Links1.5KE1, 1.5KE10ARL4G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1.5KE10ARL4G Details Description
Related parts for 1.5KE10ARL4G
TOOL HAND CRIMPER 26-30AWG DF13 datasheet.pdf
IC CLOCK MLT/DIV LOW JTTR 24QSOP datasheet.pdf
IC DAC V-OUT W/REF 12BIT 24-DIP datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT PIN datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 0.4W 0204 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 0.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf