Littelfuse 1.5KE10CA
1.5KE10CA picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE10CA
Brief Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO201
Datasheet Download
1.5KE10CA.pdf
Availability of 1.5KE10CA
QUANTITY
1.5KE10CA Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE10CA
Internal Part NumberEIS-1.5KE10CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.55V
Voltage - Breakdown (Min)9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)104.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE10CA
Related Links1.5K, 1.5KE10CA Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE10CA Details Description
Related parts for 1.5KE10CA
CONN HEADER VERT 120POS 1.27MM datasheet.pdf
SENSOR DIFF PRESS 29PSI MAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A TO252-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB32 M32 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
SWITCH REED SPST 3A 57-83 A/T datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf