Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE110-E3/54
1.5KE110-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE110-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 89.2VWM 158VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE110-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE110-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE110-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE110-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE110-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)89.2V
Voltage - Breakdown (Min)99V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp158V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE110-E3/54
Related Links1.5KE11, 1.5KE110-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE110-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE110-E3/54
CONN HEADER 5POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SOCKET YELLOW LED 120V XFMR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
FERRITE CORE P 25NH K1 datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM datasheet.pdf
IC SUPERVISORY CIRCUITS LP datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO-214AC datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
IMAGE SENSOR CCD 1MP 68CPGA datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 1.6UF RADIAL datasheet.pdf