Diodes Incorporated 1.5KE110CA-T
1.5KE110CA-T picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE110CA-T
Brief Description
TVS DIODE 94VWM 152VC DO201A
Datasheet Download
1.5KE110CA-T.pdf
Availability of 1.5KE110CA-T
QUANTITY
1.5KE110CA-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE110CA-T
Internal Part NumberEIS-1.5KE110CA-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)94V
Voltage - Breakdown (Min)105V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp152V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE110CA-T
Related Links1.5KE1, 1.5KE110CA-T Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
1.5KE110CA-T Details Description
Related parts for 1.5KE110CA-T
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EXTENDER datasheet.pdf
PHOTOELECTRIC SENSOR datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A 4DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 93MM datasheet.pdf
RES 436.35 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM 2POS SMD R/A TIN datasheet.pdf