Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE11AHE3/73
1.5KE11AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE11AHE3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE11AHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE11AHE3/73
QUANTITY
1.5KE11AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE11AHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE11AHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)9.4V
Voltage - Breakdown (Min)10.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp15.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)96.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE11AHE3/73
Related Links1.5KE11, 1.5KE11AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE11AHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE11AHE3/73
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/4" datasheet.pdf
VT STB REC PWRBLADE F/G datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
FUSE MOD 600A 700V STUD datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf
Crystal 33.3300MHz 50ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC-49S datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
46 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
COMPACT FLASH 6 64GB SLC ET IND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf