Littelfuse 1.5KE11CA-B
1.5KE11CA-B picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE11CA-B
Brief Description
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE11CA-B.pdf
Availability of 1.5KE11CA-B
QUANTITY
1.5KE11CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE11CA-B
Internal Part NumberEIS-1.5KE11CA-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)9.4V
Voltage - Breakdown (Min)10.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp15.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)97.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE11CA-B
Related Links1.5KE, 1.5KE11CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE11CA-B Details Description
Related parts for 1.5KE11CA-B
CAP CER 2200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 370 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
POT 22 OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT TIN T/H datasheet.pdf
LED 7-SEG 4DIGIT ORN 0.4" CC datasheet.pdf
LM 5.00/180/20 BK datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 9V datasheet.pdf