Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE120CAHE3/73
1.5KE120CAHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE120CAHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 102VWM 165VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE120CAHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE120CAHE3/73
QUANTITY
1.5KE120CAHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE120CAHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE120CAHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)102V
Voltage - Breakdown (Min)114V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp165V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE120CAHE3/73
Related Links1.5KE120, 1.5KE120CAHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE120CAHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE120CAHE3/73
IC SRAM 256KBIT 15NS 28TSOP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 20POS 2.54MM PCB datasheet.pdf
STAINLESS STEEL STRAPPING datasheet.pdf
THERMOCOUPLE K datasheet.pdf
ENCODER 256PPR DISK ASSY SHAFT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN INV HEADER 2-FB 30POS 5ROW datasheet.pdf
RES 10K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf