Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE12A-E3/51
1.5KE12A-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE12A-E3/51
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE12A-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE12A-E3/51
QUANTITY
1.5KE12A-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE12A-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE12A-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10.2V
Voltage - Breakdown (Min)11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)89.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE12A-E3/51
Related Links1.5KE12, 1.5KE12A-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE12A-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE12A-E3/51
CONN HEADER ZH SIDE 9POS 1.5MM datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
LED PANEL NEON WHT LONG CTLINDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 65POS datasheet.pdf