Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE12CA-E3/51
1.5KE12CA-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE12CA-E3/51
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE12CA-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE12CA-E3/51
QUANTITY
1.5KE12CA-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE12CA-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE12CA-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10.2V
Voltage - Breakdown (Min)11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)89.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE12CA-E3/51
Related Links1.5KE12, 1.5KE12CA-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE12CA-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE12CA-E3/51
BUTT SPLICE PAN TERM VNYL 22-18 datasheet.pdf
DIE SET PRO HDTV RG6/1694A datasheet.pdf
BRAID TIN COPPER FLAT 1/2" datasheet.pdf
RES SMD 1.07KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CNTRLR BUCK PWM 36-QFN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 50K 5% 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf