Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE12CAHE3/54
1.5KE12CAHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE12CAHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE12CAHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE12CAHE3/54
QUANTITY
1.5KE12CAHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE12CAHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE12CAHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10.2V
Voltage - Breakdown (Min)11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)89.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE12CAHE3/54
Related Links1.5KE12, 1.5KE12CAHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE12CAHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE12CAHE3/54
CAP CER 2200PF 10V X5R 0201 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
SPACER FOR T56 THUMBWHEEL BLK datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 159.375MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
DAC 14BIT SGL BUFFERED LP 8-UMAX datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
DIODE GEN PURPOSE 600V 12A DPAK datasheet.pdf