Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE12CAHE3/54
1.5KE12CAHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE12CAHE3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE12CAHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE12CAHE3/54
QUANTITY
1.5KE12CAHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE12CAHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE12CAHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10.2V
Voltage - Breakdown (Min)11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)89.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE12CAHE3/54
Related Links1.5KE12, 1.5KE12CAHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE12CAHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE12CAHE3/54
RES SMD 63.4 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 150NS 28EDIP datasheet.pdf
POWER STRIP 24" 20A 8OUT 6'CR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
ZACK STRIP FLAT PRINT HORIZON datasheet.pdf
SPECIAL TRIM KIT FOR 2X UM2472 datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS INLINE SKT datasheet.pdf
DUAL LOCK 2 IN X 50 YD BULK datasheet.pdf
TV 18C 18#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 2MM SQUARE .250" datasheet.pdf