Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE12CAHE3/73
1.5KE12CAHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE12CAHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE12CAHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE12CAHE3/73
QUANTITY
1.5KE12CAHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE12CAHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE12CAHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10.2V
Voltage - Breakdown (Min)11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)89.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE12CAHE3/73
Related Links1.5KE12, 1.5KE12CAHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE12CAHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE12CAHE3/73
CONN HEADER .100 SINGL R/A 18POS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-DIP datasheet.pdf
BUZZER MAGN 1.5V 2.048KHZ PCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 9KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 20NS 24DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 287K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN datasheet.pdf