Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE130CAHE3/73
1.5KE130CAHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE130CAHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 111VWM 179VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE130CAHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE130CAHE3/73
QUANTITY
1.5KE130CAHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE130CAHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE130CAHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)111V
Voltage - Breakdown (Min)124V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp179V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE130CAHE3/73
Related Links1.5KE130, 1.5KE130CAHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE130CAHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE130CAHE3/73
CAP CER 13PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 35POS 2MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 35MA 9.7 OHM TH datasheet.pdf
M12 CORD 4XAWG22/7 ANG 1.5M datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
MNTR MLT-MNT 120VAC W/WRST STRP datasheet.pdf
CONN MCX JACK R/A 50OHM SMD datasheet.pdf
RING,RETAINING,EXT CRESCENT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf