Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE13A-E3/54
1.5KE13A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE13A-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE13A-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE13A-E3/54
QUANTITY
1.5KE13A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE13A-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE13A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11.1V
Voltage - Breakdown (Min)12.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)82.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE13A-E3/54
Related Links1.5KE13, 1.5KE13A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE13A-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE13A-E3/54
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
NUT CONICAL INCH FOR EB/MB20 SER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 13A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC CLK ZDB 4OUT 133MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HDM 72 POS. END WALL BACKPLANE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 16A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf