Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE13A-E3/73
1.5KE13A-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE13A-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE13A-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE13A-E3/73
QUANTITY
1.5KE13A-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE13A-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE13A-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11.1V
Voltage - Breakdown (Min)12.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)82.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE13A-E3/73
Related Links1.5KE13, 1.5KE13A-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE13A-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE13A-E3/73
PANEL KIT BOTTOM FOR SE1220 CASE datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 2.67KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf