Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE13CAHE3/73
1.5KE13CAHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE13CAHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE13CAHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE13CAHE3/73
QUANTITY
1.5KE13CAHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE13CAHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE13CAHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11.1V
Voltage - Breakdown (Min)12.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)82.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE13CAHE3/73
Related Links1.5KE13, 1.5KE13CAHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE13CAHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE13CAHE3/73
VARISTOR 74V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
JUMPER-H2728TR/C2065V/H2728TR10" datasheet.pdf
KIT DEV ZIGBEE datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC BALLAST DRIVER CFL/TL 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.08/06/180F SN OR BX datasheet.pdf
RJI KABEL AWG 26/7 FLEX IP20 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf