Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE13HE3/73
1.5KE13HE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE13HE3/73
Brief Description
TVS DIODE 10.5VWM 19VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE13HE3/73.pdf
Availability of 1.5KE13HE3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE13HE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE13HE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE13HE3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10.5V
Voltage - Breakdown (Min)11.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)78.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE13HE3/73
Related Links1.5KE1, 1.5KE13HE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE13HE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE13HE3/73
RES SMD 649 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
TAPE PLASTIC FILM 1/2"X 36YD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 8 ANALOG datasheet.pdf
RES 535 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE FAST REC 200V 3A DO214AB datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 150MW EMD2 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR 82P33831-2 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf