Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE150A-E3/73
1.5KE150A-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE150A-E3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 128VWM 207VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE150A-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE150A-E3/73
QUANTITY
1.5KE150A-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE150A-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE150A-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)128V
Voltage - Breakdown (Min)143V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp207V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE150A-E3/73
Related Links1.5KE15, 1.5KE150A-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE150A-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE150A-E3/73
CONN HEADER 24PS.100 DL STR GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PROGBL CONV DC-DC 15A OUT SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC SMC datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 183MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A MX23A TIN datasheet.pdf