Littelfuse 1.5KE150C-B
1.5KE150C-B picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE150C-B
Brief Description
TVS DIODE 128VWM 217.35VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE150C-B.pdf
Availability of 1.5KE150C-B
QUANTITY
1.5KE150C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE150C-B
Internal Part NumberEIS-1.5KE150C-B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)128V
Voltage - Breakdown (Min)135.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp217.35V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE150C-B
Related Links1.5KE, 1.5KE150C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE150C-B Details Description
Related parts for 1.5KE150C-B
CAP FILM 30UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC OP AMP ADSL/ADSL2 20TSSOP datasheet.pdf
PANEL PLUG FOR SQUARE CUTOUTS datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE NEST datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 0.100 T/H datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 2.2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf